Władza sądownicza w procesie transformacji polskiego systemu politycznego
Książka składa się z czterech rozdziałów. W pierwszej części autor podejmuje próbę zdefiniowania samego pojęcia władzy sądowniczej,jej polityczności, zanalizowania funkcji pełnionych przez nią w systemie politycznym oraz charakteryzuję i wskazuje najistotniejszeróżnice wynikające z jej funkcjonowania w obrębie systemów demokratycznych i niedemokratycznych. W rozdziale drugim autor koncentruje się na samym procesie transformacji systemowej, poświęcając szczególną uwagę ewolucji pozycji judykatywy jako elementu procesu demokratyzacji. W dalszej kolejności autor zajmuje się wieloma różnorodnymi projektami politycznymi dotyczącymi organizacji i kompetencji polskiej władzy sądowniczej, zamykając ten rozdział analizą systemowej pozycji sądów i trybunałów wynikającą z treści uchwalonejw 1997 r. Konstytucji RP.
Rozdział trzeci poświęcony jest relacjom judykatywy z innymi ośrodkami władzy publicznej a w szczególności ich aktywności w zakresie kształtowania prawnych, finansowych i personalnych reguł i warunków funkcjonowania władzy sądowniczej.
W rozdziale czwartym znalazła się próba analizy politycznego wymiary realizacji przez organy władzy sądowniczej ich funkcji systemowych oraz skutków tych działań dla konsolidacji polskiej demokracji. W tym aspekcie uwaga została skoncentrowana na trzech aspektach: efektywności sądownictwa, jego zdolności do regulowania sporów i uznaniu społecznym.
- author: Dariusz Skrzypiński