Słownik etymologiczny
10 powodów, dla których Słownik etymologiczny języka polskiego Wiesława Borysia powinien znaleźć się na Twojej bibliotecznej półce:
1. Czy domyślasz się, co ?biedronka? ma wspólnego z ?krową?, a ?zdrowie? z ?drzewem??
2. Czy wiesz, że o pisowni słowa ?halka? (niepoprawnej przez ?h?) zdecydowała popularność opery Moniuszki?
3. Czy uważasz, że feministki nie mają racji w swoich atakach na męskocentryczny charakter języka? A słowo ?człowiek? oznaczało pier wotnie ?męskiego członka rodu??
4. Zgadnij, który dzień tygodnia stanowi jego początek skoro nazwy ?czwartek?, ?wtorek?, ?piątek? sugerują pierwszeństwo poniedziałk u, a ?środa? świadczy o liczeniu dni od soboty?
5. Zastanawiasz się, co było pierwsze: jajko czy kura? Teraz to już jasne: w języku praindoeuropejskim słowo ?jajo? powstało ze słow a ?ptak?!
6. Czy zgadzasz się, że kobieta jest tajemnicą? Chyba musisz bo żaden językoznawca nie przedstawił jeszcze przekonujacej etymologii tego słowa.
7. ?Nie myśl tyle bo zostaniesz myśliwym?. Śmieszne? Nie tylko. Łowiectwo uważano w dawnych czasach na zajęcie wymagające rozumu, pr zemyślności i sprytu. Dlatego słowo ?myśliwy? powstało od czasownika ?myśleć?!
8. ?Nie wszystko złoto, co się świeci?? A jednak! Rdzeń wyrazu ?złoto? pochodzi od czasownika znaczającego ?świecić się?.
9. Czy kibic może być elegancki? Kiedyś pewnie tak. Dawniej bowiem tym słowem określano eleganta.
10. Czy wiesz, że w efekcie błędów popełnianych przed dawnych Polaków forma ?pieg? jest niepoprawna gramatycznie (powinno być ?piega ?), a ?szabla? powinna być ?sablą??
Zaintrygowały Cię te pytania? Odpowiedzi na nie znajdziesz w ?Słowniku etymologicznym języka polskiego? Wiesława Borysia.