Kulturka


Produkty wg producenta



Rozmnażanie wegetatywne roślin ozdobnych


powiększ

Rozmnażanie wegetatywne roślin ozdobnych

Cena: 18.00 zł


Opis produktu: Rozmnażanie wegetatywne roślin ozdobnych
Rozmnażanie wegetatywne roślin ozdobnych

Praca, którą oddajemy teraz w ręce słuchaczy studiów stacjonar­nych i zaocznych wydziałów ogrodniczych akademii rolniczych w Polsce oraz studentów ogrodnictwa w wyższych szkołach inżynierskich, a także praktyków, ma swoje źródło w III części skryptu pt. ?Rośliny O zdobne', wydanego w roku 1986 w Akademii Rolniczej w Poznaniu, opublikowane­go rok później centralnie przez Państwowe Wydawnictwo Na ukowe w War­szawie. Autorami skryptu byli pracownicy Katedry Roślin Ozdobnych AR w Poznaniu: Kazimierz Grabowski, Joanna Krause, Kry styna Oszkinis i Sta­nisława Szczepaniak.
Rozmnażanie roślin ozdobnych obejmowało rozmnażanie generatywne i wegetatywne oraz kultury in vitro.
W tej pracy pominięto całkowicie rozmnażanie roślin przez wysiew nasion, skupiając uwagę czytelnika wyłącznie na rozmnażaniu wegetat yw­nym in vivo oraz in vitro. Uaktualniono natomiast i rozbudowano rozmna­żanie roślin przez specjalne organy podziemne i nadziemne, a także przez sadzonkowanie roślin i szczepienie. Całkowicie zmieniono i na nowo opra­cowano rozmnażanie roślin ozdobnych w kultura ch in vitro.

Zwrócono uwagę - może po raz pierwszy, że ten rodzaj regeneracji roślin z różnych organów, tkanek lub komórek, z jakim mamy do czyni enia w kulturach in vitro, nie zawsze prowadzi do wiernego odtworzenia cech rośliny matecznej. Zachodzi więc konieczność wyboru właś ciwego eksplantatu do zapoczątkowania kultury in vitro, aby zapewnić stabilność genetyczną roślin.
Stosownie do tego, osobno omówiono metody mikrorozmnażania służą­ce hodowli zachowawczej roślin oraz metody służące procesom transfo rmacji genetycznej i hodowli mutacyjnej roślin ozdobnych.
Nazwy łacińskie roślin podano w większości zgodnie ze słownikiem Zandera (2002) - ?Handworterbuch der Pflanzennamen', a nazwy polski e za Szaterem, Kulczyńskim i Pawłowskim (1967) - ?Rośliny polskie' oraz Karpo-wiczową (1972) - ?Słownik nazw roślin obcego pochodzen ia'. Korzystano również z publikacji naukowych, uwzględniających najnowsze zmiany w nazewnictwie zgodne z Międzynarodowym Kodeksem N omenklatury Roślin Uprawnych.
  • author: Agnieszka Krzymińska, Marek Jerzy


Podobne do: Rozmnażanie wegetatywne roślin ozdobnych


18.50 zł
Rozmnażanie roślin

Pojemniki, podłoża do uprawy, podlewanie, oświetlenie, etykietowanie...

41.50 zł
Rozmnażanie roślin. Przewodnik krok po kroku

*uniwersalny poradnik dla wszystkich zainteresowanych rozmnażaniem roślin...

27.00 zł
Rozmnażanie 250 roślin

W książce omówiono: rozmnazanie roślin pokojowych, ogrodowych, krzewów...




Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Rekordy z domino, czyli imponujące układanki

Newsletter

Newsletter

W dziale Gry

W dziale Sport

W dziale High-Tech

W dziale Kultura

W dziale Lifestyle

W dziale Extreme

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

  • Pozycjonowanie sklepów internetowych to proces, który wymaga długofalowych działań i odpowiedniej...

W dziale Motoryzacja

  • Rumunia, to piękny kraj, o niepowtarzalnej atmosferze, do którego nie dotarła jeszczemasowa...