Przydatność siły militarnej. Sztuka wojenna we współczesnym świecie
Książka Ruperta Smitha jest zaliczana do najważniejszych lektur, które w ostatnich 20 latach podejmowały problematykę użycia siły wstosunkach międzynarodowych. Autor rozważa klasyczny problem związku między celami politycznymi państw a sposobami prowadzenia wojny, traktowanej jako środek do osiągnięcia tych celów. Poszukuje odpowiedzi na pytanie: Dlaczego wojny prowadzone przez najwyżej rozwinięte państwa, dysponujące przygniatającą przewagą techniczną i organizacyjną, najczęściej przynoszą rezultaty przez społeczeństwa tych państw uznawane za rozczarowujące?
Zagadnienia podejmowane przez Smitha były od wieków w centrum zainteresowania strategów i myślicieli zajmujących się zjawiskiem wojny i jej związkami z teorią i praktyką polityczną. Rupert Smith mierzy się z nimi w sposób bardzo przekonujący, korzystając z niezwykle bogatego doświadczenia wojskowego. Przez ostatnie dziesięć lat swojej czterdziestoletniej służby w wojsku piastował najwyższe stanowiska dowódcze w kilku misjach międzynarodowych.
Książka, którą Polski Instytut Spraw Międzynarodowych oddaje do rąk polskiego czytelnika, jest lekturą obowiązkową dla wszystkich, którzy związkami wojny i polityki się interesują, czy biorą udział w procesie kształtowania i podejmowania decyzji w tym zakresie. Powinni się z nią zapoznać zarówno politycy podejmujący decyzje o użyciu sił zbrojnych, jak i osoby angażujące się w działalność organizacji pozarządowych aspirujących do wpływania na ten proces decyzyjny, eksperci i studenci stosunków międzynarodowych, dziennikarze relacjonujący przebieg konfliktów zbrojnych, wreszcie wojskowi wszystkich stopni, od szeregowca do generała.