Przewodnik błądzących. Część pierwsza
Jest to pierwsze tłumaczenie na język polski dzieła Majmonidesa (1135-1204), najwybitniejszego żydowskiego filozofa, który wytyczył intelektualne ścieżki judaizmu.
Bez zapoznania się z Przewodnikiem błądzących nie można sobie wyobrazić poważnego studiowania judaizmu. Autor wnikliwie objaśnia w n im tajemnice świętego języka biblijnego, a poprzez nie również najważniejsze zagadnienia żydowskiej teologii, którymi są maase beres zit i maase merkawa. Daje też wskazówki dotyczące metody studiowania zagadnień religijnych i sposobu pogodzenia ich z wiedzą świecką .
Majmonides pisze we wstępie: ?Niniejszy traktat ma na celu oświecenie religijnego człowieka, którego nauczono wiary w prawdziwość na szej świętej Tory, który sumiennie wypełnia moralne i religijne obowiązki, a jednocześnie z powodzeniem oddaje się filozoficznym doc iekaniom. Sfera ludzkiego rozumu stała się dla niego schronieniem i trudno jest mu zaakceptować jako właściwe nauki oparte na dosłow nej interpretacji wieloznacznych i przenośnych wyrażeń, zastosowanych w świętych pismach. (...) Gdy mam przed sobą trudny temat - gd y droga wydaje mi się wąska i nie widzę żadnego innego sposobu uczenia prawdy, jak poprzez zadowolenie jednego inteligentnego człowi eka, a zdenerwowanie tysięcy głupców - wolę zwracać się do tego jednego człowieka i nie dbam o potępienie tłumu. Wolę wybawić inteli gentnego człowieka z zażenowania i pokazać mu przyczynę jego zagubienia, aby mógł osiągnąć doskonałość i spokój?.