Kontrkultura. Co nam z tamtych lat?
Wyjątkowa na polskim rynku książka opisująca zjawiska kontrkultury i próbująca uchwycić materialny i duchowy bagaż doświadczeń, jaki e kultura światowa i polska zawdzięcza temu nurtowi. Opisując i interpretując wpływ kontrkultury na współczesną sztukę, duchowość, c zy społeczeństwo autorzy przyglądają się charakterystycznej dla tego czasu ferii przeciwieństw a zarazem zjawisk ? symboli poczynają c od ruchu dzieci kwiatów, wolnej miłości, świata odmiennych stanów świadomości wywołanych LSD czy marihuaną przez muzykę rockową i fenomen warszawskiego klubu Hybrydy, aż po klimat duchowości w stylu New Age. Książkę zamyka kalendarium kamieni milowych na drodze konrkulturalnych wydarzeń minionego wieku.
(...) Zaprezentowany zbiór esejów dotyczących kontrkultury jest bardzo potrzebny na polskim rynku wydawniczym. Bez wątpienia można p owiedzieć, że kontrkultura wyznacza w dużym stopniu polskie myślenie o kulturze w ogóle, zaś o kulturze popularnej w szczególności. Ale po wygłoszeniu takiego stwierdzenia zaczynają się problemy z funkcjonowaniem zjawiska w polskiej przestrzeni kulturowej. Okres b raku wolności słowa i dominacji ideologii komunistycznej nie sprzyjał właściwej nad nim refleksji ? tzn. uwzględniającej społeczne, kulturowe i ideologiczne konteksty. Kontrkulturę w Polsce oficjalnie albo ganiono, wykorzystując jej anarchistyczno-wolnościowe nast awienie, albo chwalono, gdy nacisk położony był na krytykę kapitalizmu i rzeczywistości amerykańskiej.
Dlatego z radością trzeba powitać opracowanie, które po latach, a więc wyposażone we właściwy dla postępowania naukowego dystans poz nawczy, opisuje i interpretuje zjawisko kontrkultury.(...)
- author: Marcin Rychlewski, Mariusz Czubaj, Wojciech Burszta