Dokąd odchodzisz?
Niezwykle nastrojowa książka o starzeniu się i umieraniu adresowana do dzieci i nastolatków (9-14 lat).
Zadają oni pytania egzystencjalne ? o sens życia i śmierci, o archetypowe: ?dokąd idziemy??.
A gdy stykają się z tą graniczną sytuacją, potrzebują wiedzy o tym, że ważne jest przygotowanie się na odejście bliskich. A także o tym, jakie ma znaczenie ? zarówno dla umierającego, jak i dla tych, którzy pozostają ? pielęgnowanie pamięci o nim.
Wzruszająca opowieść o głębokiej więzi miedzy wnuczką i dziadkiem oraz o stracie, umiejętności godzenia się z nią i akceptacji tego, co nieuchronne.
O wartości tego utworu stanowi nie tylko przybliżany przez autora temat procesów starzenia się i umierania, ale również osadzenie op owieści w egzotycznej dla
młodego polskiego czytelnika hinduskiej rzeczywistości, która okazuje się nie tak znowu odległa od naszych rodzimych realiów. Indie są miejscem, gdzie dzieci, tak samo jak dzieci w Polsce, chodzą do szkoły, jeżdżą na rowerach, nawiązują przyjaźnie, czytają książki , oglądają telewizję, zadają pytania na temat sensu życia. Z tego względu historia Akszu ma uniwersalny charakter.
Książkę polecamy uwadze rodziców, nauczycieli i wychowawców, którzy pragną prowadzić szczerą i głęboką rozmowę z dzieckiem, ponieważ stanowi ona doskonały punkt wyjścia do dyskusji na trudny temat przemijania.
''Może mieliście ulubionego zwierzaka i widzieliście, jak po kilku lub kilkunastu latach życia starzeje się i w końcu umiera. Dostrze gacie, że dziadkowie, a stopniowo i rodzice, zapominają o różnych rzeczach, słabną, chorują ? starzeją się. Takie spostrzeżenia czas em wywołują niepokój. Ludzie w waszym wieku stawiają ważne pytania, również o to, dlaczego ich rodzice i dziadkowie się starzeją i c o się z nimi stanie. Nie wszyscy dorośli umieją na nie odpowiedzieć. Mój syn Anuresz też martwił się tym, że jego dziadek się starze je i chciał wiedzieć, co się z nim dzieje. Dlatego wpadłem na pomysł napisania książki dla Anuresza, a jednocześnie dla jego rówieśn ików, takich jak wy ? z nadzieją, że złagodzi ona niepokój i lęk, który wywołują zjawiska starzenia się i umierania''. Słowo od Autor a